Tradiční český výrobce
oken a dveří od roku 1994

Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

Ve společnosti RI OKNA vyrábíme okna z plastu, hliníku a dřeva. Přečtěte si, čím jednotlivé materiály vynikají a jak si mezi nimi správně vybrat.


Plastová okna

Velký výběr profilů s různou stavební hloubkou, počtem komor, sklem, dekorem a příslušenstvím – v kombinaci s dlouhou životností a snadnou údržbou – dělají z plastových oken ideální volbu pro většinu staveb.

Navzdory výhodné ceně je plast velmi kvalitní materiál. Špičkové plastové profily splňují nejnáročnější technické požadavky. Plastová okna jsou lehčí než dřevěná, a přitom pevnější a odolnější vůči klimatickým jevům. Nemusíte si tedy dělat starosti s vlhkostí ani údržbou.

Široká nabídka plastových profilů umožňuje zvolit okna podle vašich požadavků na izolační vlastnosti, design a technické provedení. Vybírat můžete z mnoha dekorů, včetně věrných imitací dřeva nebo hliníku.

Mechanická pevnost plastových křídel vyhovuje u většiny velikostí. U těch největších doporučujeme zvolit speciálně vyztužené profily nebo hliníková okna.

Hliníková okna

Hliníková okna vynikají moderním vzhledem, pevností, odolností a dlouhou životností. Při správné volbě profilu, zasklení a distančního rámečku dosahují velmi dobrých tepelně izolačních vlastností. Jsou nenahraditelná u moderních staveb s velkými zasklenými plochami.

Od hliníkových oken očekávejte dokonale pevný tvar a přesnou manipulaci. Můžete je s klidem použít pro sebevětší křídla i pro prosklené fasádní systémy.

Hliníková okna charakterizuje působivý design vhodný především pro stavby v moderním stylu. Vybírat můžete z prakticky neomezené škály odstínů, které dokonale padnou k barvě fasády a dalších stavebních prvků.

Životnost hliníkových oken překonává životnost dřevěných i plastových oken – to vše s minimálními nároky na jejich údržbu.

Dřevěná eurookna

Dřevěná eurookna se pro svůj vzhled a výborné tepelně izolační vlastnosti hodí pro pasivní a energeticky úsporné domy, chalupy, rezidence, renovované historické objekty, hotely a penziony.

Dřevo je ušlechtilý a pro mnohé nejkrásnější materiál. Vizuální i fyzický kontakt s dřevěným rámem je příjemný a umocňuje dojem z bydlení blízkého přírodě. Dřevo obecně dosahuje skvělých tepelně izolačních vlastností, závisí ale i na jeho druhu. Chcete-li mít výdaje za teplo pod kontrolou, o volbě dřeva se poraďte s našimi odborníky.

Přirozené vlastnosti dřeva mohou způsobit, že i dokonale vyschlé a opracované profily zareagují na změnu teplot a vlhkosti. Zejména velká dřevěná křídla oken tak mohou mírně měnit tvar.

Dřevo proto vyžaduje pečlivou povrchovou úpravu při výrobě a pravidelnou údržbu v průběhu celé životnosti okna. Při vlhkém počasí je nutno rámy otírat a jednou za několik let obnovit nátěr.

 

Dřevohliníková okna - spojení dřeva a hliníku

Dřevohliníková okna, tj. dřevěná okna z vnější strany opláštěná hliníkovým krytem, snižují citlivost dřevěných oken na povětrnostní vlivy i nároky na jejich údržbu. Zatímco vnější stranu rámu chrání kov, zevnitř si užíváte pohledu na plnohodnotné dřevo. Hliníkový kryt mírně zvyšuje i tvarovou pevnost dřevohliníkového okna.

Pro svůj jedinečný moderní vzhled a výborné tepelně izolační vlastnosti se hodí pro pasivní a energeticky úsporné domy, rezidence, vily či penziony se zvýšenými nároky na design.

Cenové porovnání materiálů - Okna a dveře

Následující tabulka Vám pomůže přiblížit orientační cenové rozdíly jednotlivých materiálů oken. Jelikož je nejlevnějším materiálem obecně plast, procentuální nárust je porovnáván s ním.

 Materiál*) Plastová okna a dveře Dřevěná eurookna a dveře Hliníková okna a dveře Dřevohliníková okna a dveře
Cenový rozdíl 100 % 137% 162 % 170 %
Pořadí dle ceny 1. 2. 3. 4.

*) Cenové porovnání je pouze orientační. Závisí na přesné specifikaci konkrétní cenové poptávky.

Fotogalerie našich realizací