Tradiční český výrobce
oken a dveří od roku 1994

Dvojskla nebo trojskla?

Že počet skel zlepšuje izolační vlastnosti okna, napadne každého. Tepelné ztráty ale závisí i na dalších faktorech. Kdy má cenu investovat do dražších trojskel, a kdy postačí levnější dvojskla?

Okny může z domu nebo bytu unikat poměrně velké množství tepla. Nejčastějším důvodem úniků je nesprávný způsob osazení oken a nedostatečná izolace otvorové výplně (špalet). Významnou roli samozřejmě hrají i různé tepelně izolační vlastnosti konkrétních okenních a dveřních rámů a křídel.


Výhody dvojskel

Na prvním místě je to nižší pořizovací cena. Ideální jsou proto do standardních bytů v obytných domech.

Dvojskla jsou také lehčí než trojskla a stačí jim méně robustní, levnější profily – další zdroj finančních úspor.

Za slunných zimních dnů propouštějí více slunečního svitu a místnost vyhřívají lépe než izolující trojskla. Tím dochází k úsporám za vytápění.

Výhody trojskel

Lepší tepelně izolační parametry trojskel účinněji brání prostupu tepla v létě dovnitř a v zimě ven. Jsou proto ideální i pro novostavby v pasivním a nízkoenergetickém standardu.

Vyšší hmotnost trojskel vyžaduje použití robustnějších profilů, které ovšem dále zlepšují celkové tepelně izolační vlastnosti okna.

Trojskla jsou odolnější i vůči rosení a pronikání hluku.

Jak se tedy rozhodnout?

Především se řiďte hodnotami prostupnosti tepla celým oknem (Uw). Hodnota výrazně závisí na zvoleném materiálu, konkrétním profilu i velikosti oken. U nízkoenergetických a pasivních staveb je vhodné volit kvalitní trojskla. Trojskla jsou odolnější např. i vůči rosení a pronikání hluku. U starších budov s horšími hodnotami PENB, u menších oken nebo u trvale neobývaných objektů je možno použít jen dvojskla, protože větší část tepelných úniků půjde na vrub celé stavební konstrukci domu.
 
Nezapomeňte, že přehřívání budovy v horkém letním období účinně zpomalují žaluzie, markýzy a další prvky stínicí techniky.
 
Bližší informace pro správný výběr skel vám ochotně podají naši technici, případně věc konzultujte s projektantem vašeho domu.