Praktické odkazy

Kontakt

Mám zájem o nabídku
zaslat poptávku

Ke stažení

Dotazník spokojenosti
vyplnit dotazník

Sledujte nás

RI OKNA
RI_poradna_vse_o_cisteni_1

Vše ohledně čištění oken

Mytí oken patří mezi jedny z těžších domácích prací. Mít zářivá okna bez jediné šmouhy není tak lehké, jak se může na první pohled zdát, ale existují rady, díky kterým si práci výrazně ulehčíte. Důležitý je výběr mycího prostředku a použití vhodných nástrojů.

Výběr správného prostředku

Okna se nejdříve musí umýt mýdlovou vodou od prachu a mastnoty, zvláště, pokud bydlíte v prašnějším prostředí nebo chcete vyčistit okna po stavbě. Nedoporučuje se jar. Díky němu se právě tvoří ty nepěkné šmouhy. Už vůbec nesmíte použít abrazivní saponáty. Obsahují malé perličky, které mohou okna poškrábat.

Nejlepší je mýdlová voda anebo prostředky s obsahem octa. Ty jsou levné, šetrné a mají dobré mycí vlastnosti. Na okna ideální. Dnes už koupíte octový přípravek v každém větším supermarketu, většinou ovoněný nějakým ovocným aromatem.

Základní postup

Budete potřebovat kyblík s vodou a jakýmkoliv měkkým hadříkem. Voda by měla být vlažná. Umyjte žaluzie, poté okna, která přetřete stěrkou. Na to si připravte ještě jakýkoli čistý hadřík, kam budete stěrku otírat. S trochou štěstí budete mít už takhle hotovo. Menší šmouhy odstraníte papírovým kapesníčkem.

Nemáte-li stěrku, umyjte okna, s potom je vyleštěte s čistým hadříkem z mikrovlákna a přípravkem na okna. Pokud je to ve vašich možnostech, vyberte si nějaký větší hadr, který dobře saje.

Čistění žaluzií

Nejsou-li žaluzie příliš špinavé, stačí je vyčistit prachovkou nebo speciálním vysavačem na okna. Nemáte-li ani jedno z toho, můžete je umýt dvojím způsobem rovněž mýdlovou vodou nebo octovým roztokem či jiným šetrným saponátem. 

Sklopte žaluzie směrem dolů a umyjte je všechny naráz. Jsou-li v horším stavu, musíte je umýt jednotlivě, lamelu po lamele. Na což se vyplatí si vyhradit dostatek času.

Parní čistič 

Parní čistič si snadno a rychle poradí i s tím nejhorším znečištěním. Není však vhodný na čištění žaluzií, jejich jemný materiál by se mohl nenávratně zkroutit. 

Vysavač na okna

Vysavač na okna, velmi často ještě ve spojení s mopem, který se sám napouští vodou, vám dokáže výrazně usnadnit práci zvláště v případě, máte-li velká okna nebo je potřebujete častěji umývat.

Nezapoměňte na ostatní části okna

Nakonec umyjte i ostatní části, jako jsou okenní rámy uvnitř i zvenku, garnýže, rolety a parapety. Zvláště bílá plastová okna je potřeba pravidelně udržovat prostředky na PVC především v pylovém období na jaře. Naše VEKA profily se vyznačují tou nejvyšší kvalitou, a s příslušnou péčí tedy nehrozí degenerace materiálu jako zažloutnutí nebo zčernání.  

Nevíte si rady? Obraťe se na nás. Rádi Vám poradíme

Související