Praktické odkazy

Kontakt

Mám zájem o nabídku
zaslat poptávku

Ke stažení

Dotazník spokojenosti
vyplnit dotazník

Sledujte nás

RI OKNA
okna_z_recyklatu_uvodni

Proč jsou okna z recyklátu stejně kvalitní, jako okna z prvoplastu

Jste ve fázi výběru nových oken a setkali jste se s pojmy jako okna z prvoplastu nebo okna z recyklátu? A víte, co to vlastně je prvoplast a recyklát? Pojďme si tyto dva zdánlivě naprosto odlišné materiály představit a říct si, jaké jsou mezi nimi rozdíly a vyvrátit se některé známé mýty. Recyklát totiž opravdu nereprezentuje nekvalitní okno, jak se vám někteří snaží říct.

Co to je prvoplast?

Prvoplast, což je lidové označení pro tzv. “čistý materiál”, je čistý plast, neboli PVC, který je navíc stabilizovaný zinkem. Takový materiál má plnou ochranu proti UV záření a vyznačuje se solidní odolností a pevností. Jedná se o relativně levný materiál a využití najde jak u plastových oken, dveří, ale využívá se například i jako střešní krytina.

Co to je recyklát?

Recyklát je také PVC, v tomto případě ale již několikrát zpracované, tedy recyklované. Při mletí prochází procesem čištění, kdy se z rozemletého recyklátu odstraňují veškeré nečistoty a okno se pak tvoří z již z čisté plastové směsi. Takto zpracovaný materiál se vyznačuje stejnou, v některých případech až vyšší odolností nebo pevností, jak prvoplast. Navíc se jedná o mnohem ekologičtější variantu při výrobě oken – snižuje se produkce CO2 a využívá se jedinečné vlastnosti plastu, která dovoluje, aby bylo původní okno zrecyklováno a využito až pětkrát!

Rozdíly prvoplastu a recyklátu

Ačkoliv v dnešní době je již velmi složité a pro širokou veřejnost takřka nemožné rozlišit na první pohled prvoplast od recyklátu, stále se najdou určité rozdíly.

Vzhled oken

Tento rozdíl byl patrný především dříve, kdy technologie nebyla na takové úrovni a většina výrobků z recyklátu se vyznačovala drsnější texturou a typickou šedivou barvou. V dnešní době ale většina výrobců dokáže vyrobit okna z recyklátů v různých barevných provedeních a textura materiálu je stejně jemná, jako u oken z prvoplastu. Vždy záleží především na barvách vstupních recyklovaných.

Vlastnosti a kvalita oken

Pokud jste se při výběru nových oken setkali s názory, že okna z prvoplastu jsou kvalitnější než okna z recyklátu, stali jste se obětí nepravdivé reklamní taktiky. Pravdou totiž je, že novodobé technologie dokáží vyrobit takovou formu recyklátu, která svými vlastnostmi dokáže dokonce předčít například odolnost plastového okna z prvoplastu. Kvalita oken z recyklátu tak v žádném případě není důvodem k rozpakům, naopak – na plastová okna z recyklátu již přešla velká většina prvotřídních výrobců oken. A pamatujte, vždy záleží především na dílenském zpracování, než na materiálu.

Ekologie

Podle posledních šetření, až 30 % odpadu v rámci EU tvoří odpad, který vznikne při stavbách. I to byl jeden z důvodů, který největší hráče na trhu s plastovými okny přiměl k práci s recykláty. Díky tomu materiál, použitý na výrobu plastového okna, najde své využití několikrát, právě díky efektivní recyklaci.

Nejčastější mýty o recyklátu

Recyklát je stejně kvalitní, jako prvoplast

U mnoha výrobců se setkáte s názory, že plastová okna z recyklátu nejsou okna první jakosti, a to z důvodu, že využití recyklovaného materiálu při výrobě značně snižuje kvalitu výrobku a má vliv především na jeho odolnost. Opak je ovšem pravdou – odborníci přišli s tím, že díky opětovnému zpracování již jednou využité plastové směsi získáte i pevnější a homogennější materiál, který se vyznačuje stejnou, nebo dokonce vyšší odolností, než původní prvoplast. Není tedy důvod se bát, že by plastové okno z recyklátu mohlo znamenat častější poruchy. Jeho fyzikálně mechanické vlastnosti se totiž recyklací nezhoršují.

Každý profil, bez ohledu na materiál, musí projít přísným testováním a splnit požadavky normy EN 12608-1+A1. Materiál se testuje ve státních zkušebnách, ve kterých se neřeší, zda jde o prvoplastový profil nebo profil z recyklátu.

Nevybírejte okna podle použitého materiálu

Jak již bylo řečeno, není pravda, že by okna z prvoplastu byla kvalitnější, než ta z recyklátu. Moderní technologie dostaly výrobu oken do fáze, kdy prvoplast i recyklát mají velmi podobné vlastnosti a kvalita oken netrpí na sníženou odolnost. Zásadním faktorem při výběru nových oken tak není použitý materiál, ale kvalita zpracování a především kvalita samotného okenního profilu. V RI OKNA používáme profily předního světového výrobce VEKA, které se vyznačují kvalitními materiály a zvýšenou odolností.

Okna z recyklátu jsou esteticky pěkná

Doby, kdy jste okno z recyklátu mohli od okna z prvoplastu odlišit na první pohled díky typické šedé barvě recyklátu, jsou pryč. V dnešní době je čištění semleté recyklátové směsi na takové úrovni, že nepoznáte rozdíl jak z hlediska barvy, tak například z hlediska textury. Všechny pohledové části profilu, tedy vnější strany, které jsou vidět, potahuje náš výhradní dodavatel profilů, německá firma VEKA, vrstvou prvoplastu. Tím zajistí, že okna mají na povrchu vzorníkem určenou barvu, a zákazník se tak nemusí bát šedých nebo béžových odstínů u bílých oken.

Přesvědčte se sami

Díky velmi husté síti regionálních prodejců jsme vám vždy nablízku. V České republice máme 6 značkových poboček a přes 100 prodejních míst! Sjednejte si bezplatnou konzultaci a přesvědčte se sami o kvalitě našich oken z recyklátu.

Nevíte si rady? Obraťe se na nás. Rádi Vám poradíme

Související