Praktické odkazy

Kontakt

Mám zájem o nabídku
zaslat poptávku

Ke stažení

Dotazník spokojenosti
vyplnit dotazník

Sledujte nás

RI OKNA
Poradna_jak_zamerit_okna

Jak zaměřit okna

Správné zaměření oken se vám bude hodit pro zadání poptávky k orientačnímu odhadu, anebo pokud si budete chtít koupit nové rolety, žaluzie, závěs.

Problém špatně zaměřených oken

Naši zkušení technici od RI OKNA vždy provádí kontrolní přeměření, správným zaměřením si ale snadněji uděláte časový i finanční odhad. Velikost oken navíc potřebujete zadat do online formuláře. Bezchybné zaměření je stejně důležité, jako profesionální montáž. Pokud se okna špatně změří, při vsazování nesedne do stavebního otvoru. Ten se musí buď vysekávat a zvětšovat, anebo vyplňovat pěnou.

Vše, co potřebujete

Výrobní rozměr okna

Při měření oken potřebujete znát nejdřív šířku a výšku stavebního otvoru, tedy prostoru, kam je okno vsazeno. Potřebovat k tomu budete jen svinovací metr, tužku a papír, kam musíte psát výhradně v milimetrech. Měří se ideálně zvenčí. Nejdřív šířka, pak výška. Měří se na třech místech, protože šířka stavebního otvoru nemusí být všude stejná.

Šířka

Metr táhněte od jednoho ostění k druhému. Ostění je výklenek, který vznikne, když se okno usazuje do zdi. Poté připočtěte 10 – 15 mm z každé strany. Chcete-li zjistit přesný rozměr, můžete odkrýt kousek omítky. Tyto milimetry slouží k tomu, aby se okna vložila do zdi a nanesla se na ně krycí vrstva.

Výška 

Výšku změřte úplně stejně, ale počítat budete trochu jinak. Nahoře připočtěte 5 – 10 mm, dole odečtěte 30 mm kvůli parapetu, který se vkládá na podkladový profil.

Jak zaměřit parapety

Dále si můžete změřit vnitřní a vnější parapety tak, že položíte metr k jednomu rohu a měříte kolmo ven. Pokud neměříte okna v hrubé stavbě, ale při výměně oken, počítání je zde znatelně obtížnější, takže je vhodné nechat tento krok na profesionálních pracovnících. 

Nejdříve si změřte hloubku od ostění kolmo ven. Výsledek, tedy hloubku ostění, si zapište v milimetrech. Výrobní hloubka vnitřního parapetu se většinou počítá s přesahem + cca 40 mm. Poté si změříte délku parapetu a připočtěte 10 cm, jestliže bude vsazen pod okenní profil.

Rolety a žaluzie 

Pokud chcete na okna přidat např. rolety, měřte od vnitřní hrany okna. To znamená, ne v místě, kde se sklo pojí s oknem, ale o pár centimetrů výš na horní hraně rámu. U žaluzií se měří šířka těsně u okna včetně (případného) gumového těsnění a hloubka zasklívací lišty. V případě, že si chcete bydlení ozdobit závěsy či velkými roletami na garnýže, nezapomeňte změřit délku celého stavebního otvoru, ne pouze rámy, jinak vám velikost nevyjde.

Nevíte si rady? Obraťe se na nás. Rádi Vám poradíme

Související