Tradiční český výrobce
oken a dveří od roku 1994

Jak si poradit s rosením oken?

Rosení oken způsobuje kondenzace vzdušné vlhkosti na chladné ploše okenních či dveřních skel. Mělo by se vyskytovat v minimální míře, úplně zabránit mu ale nelze.

Trápit Vás rosení mezi skly, rosení na povrchu skel nebo zamrzání oken? Pokračujte ve čtení.


Rosení mezi skly

Pokud se kapičky vody objevují mezi skly, zatímco na povrchu je okno suché, jedná se s největší pravděpodobností o závadu. Pokud se vlhkost objevila mezi skly vašeho okna nebo dveří, kontaktujte náš servis.

Rosení na povrchu skel

Okno se vždy rosí z vnitřní strany. Při větší kondenzaci stéká voda na parapet, kde může škodit jemu i zdivu ve špaletě.
 
Rosení je tím větší, čím chladnější je povrch skla. Je logické, že skla s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi jsou k rosení méně náchylná než skla levnější, a to i při velmi nízkých venkovních teplotách.
 
Na rosení má vliv i koncentrace vodních par v místnosti. Při koupání, sušení prádla nebo dlouhém vaření se za chladného počasí zarosí i nejkvalitnější trojskla. Pokud zase rychle oschnou, je všechno v pořádku.
 
V prostorách s objektivně vysokou vzdušnou vlhkostí není rosení oken důvodem k reklamaci, ale signálem, že mikroklima místnosti vyžaduje nápravu už kvůli zdraví obyvatel, ochraně nábytku a zdí.
 
Vlhkost v místnosti regulujte krátkodobým intenzivním větráním a udržováním teploty nad 20 °C. Při vaření používejte digestoř, příp. zvažte pořízení pohlcovače vlhkosti.

Zamrzání oken

Ani zamrzání skla ledovými květy není vadou oken, nýbrž příznakem jejich kvality.
 
Krystalizace vodních par kondenzujících na silně podchlazené vnější straně skla potvrzuje, že oknem prochází jen minimum tepla z místnosti. Užijte si ledových květů, sledujte jejich růst a radujte se z dobré investice.