Tradiční český výrobce
oken a dveří od roku 1994

Chráníme observatoř na vrcholku
Lomnického štítu ve Vysokých Tatrách

Volba padla na hliníkové profily, které díky svým vlastnostem dokážou odolat extrémním povětrnostním podmínkám – silným mrazům, častému dešti a vichřicím. Observatoř na Lomnickém štítu je nejvýše položeným vědeckým pracovištěm na Slovensku.

Povětrnostní podmínky na Lomnickém štítu jsou drsné. Pokud mají být uvnitř observatoře komfortní podmínky k práci, musí tomu odpovídat konstrukce oken.

Průměrná roční teplota -3,7 °C činí z Lomnického štítu nejchladnější místo na Slovensku. Extrémní podmínky tam panují zejména v zimě, kdy se k mrazu a vysokému úhrnu srážek přidává také silný západní a severní vítr.

Nejnižší zimní teploty klesají na druhém nejvyšším tatranském štítu hluboko pod -20 °C, rekordní sněhová pokrývka přesáhla čtyři metry.

Společnost RI OKNA konkrétně na observatoř dodala 21 oken, jejich montáž pak provedla společnost RIPLAST s.r.o. z Martina. Největší z nich mají rozměry 1 090 krát 1 240 milimetrů. Zvolený okenní systém Ponzio PE68 tvoří tříkomorový hliníkový profil s přerušeným tepelným mostem a konstrukční hloubkou rámu 68 milimetrů.

Hliník je ušlechtilý materiál, k jeho základním vlastnostem patří pevnost, tuhost, nízká hmotnost a požární odolnost. V případě zakázky pro observatoř na Lomnickém štítu byla důležitá také jeho odolnost proti vodě. Oproti jiným kovům hliník nerezaví.

PE 68 / PE 68+

PONZIO® PE 68 / PE 68+

Tepelná izolace Uw1,1 - 1,5 W/m2K
Stavební hloubka rámu68
Hloubka křídla Standard/Elegant76
Počet těsnění3
UrčeníKomerční a průmyslové objekty
Počet komor3

Profil s přerušeným tepelným mostem zaručuje výborné tepelně izolační vlastnosti.

K vyrovnání tlaku ve vysoké nadmořské výšce slouží speciální ventilky na oknech.

Skleněné výplně do oken musely být zvolené rovněž s důrazem na vysokou odolnost na možné povětrnostní vlivy na Lomnickém štítu. Dodala je společnost AGC Flat Glass Czech.

Po analýze veškerých dat z povětrnostních modelů bylo nakonec zvoleno izolační zasklení Thermobel TopN+ ve složení tepelně tvrzeného skla Planibel Clear o tloušťce 8mm a vrstveného bezpečnostního skla s povlakem Stratobel TopN+ 55.2.

Toto složení poskytne všem pracovníkům i návštěvníkům observatoře dostatek přirozeného světla a pohodlí pracovního prostředí. Celkový systém zasklení vyniká skvělými tepelně-izolačními a bezpečnostními vlastnostmi.

Observatoř na Lomnickém štítu vznikla v letech 1957 až 1962. Stojí v nadmořské výšce 2632 metrů nad mořem. Slouží k meteorologickým měřením a pozorováním. Vědci se tam zaměřují také na sledování Slunce a jeho koróny. Observatoř je kromě koronografů a dalších vědeckých přístrojů vybavena také například neutronovým monitorem Oddělení kosmické fyziky Ústavu experimentální fyziky Slovenské akademie věd v Košicích.